Konstrukcja podatków

Podatek to temat, który dotyczy każdego. Nie każdy z nas jednak zastanawia się czym tak naprawdę jest podatek i jak jest skonstruowany. Trudno też wyliczyć wszystkie rodzaje podatków jakim podlegamy.

Zaczynając od definicji podatek to świadczenie obowiązkowe jednostronne ustalane przez państwo. Wysokość podatku określana jest w sposób generalny. Punktem wyjścia każdego podatku jest ustawa. Niestety dla Nas 🙂 z podatkiem nie wiąże się świadczenie wzajemne. Brak jest także bezpośredniości

KONSTRUKCJA PODATKU

Państwo ma możliwości ustalenia podatków przyjmując pewne kryteria:

1. kryterium podmiotowe

W tym przypadku ustawodawca wskazuje podmiot podatkowy. Jednostkę na którą nakłada obowiązek świadczenia podatkowego przepisem rangi ustawowej. Podmiot ten nie jest określony indywidualnie, ale generalnie.. Podmiotowość podatkową posiadają osoby fizyczne, prawne, ale także i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Na przykład w ustawie o spadkach i darowiznach podmiotem są tylko osoby fizyczne.

Ustawodawca często wprowadza wyłączenie z zakresu podmiotowego. Wtedy węższa kategoria jednostek nie jest objęta zakresem podmiotowym. Ustawodawca wprowadza czasem także zwolnienie – od pewnej węższej kategorii jednostek ustawodawca postanowił podatku nie pobierać. Należy pamiętać zwolnienie to nie wyłączenie i na odwrót wyłączenie to nie zwolnienie.

2. kryterium przedmiotowe

Krótko ujmując z jakiego tytułu ma być płacony podatek. Przedmiot opodatkowania to sytuacja faktyczna lub prawna, z która po stronie podmiotu podatkowego ustawodawca wiąże obowiązek świadczenia w ramach podatku. Np. fakt posiadania psa lub uzyskanie dochodu. Wszystkie te sytuacje składają się na zakres przedmiotowy.

I w tym przypadku ustawodawca może wprowadzić wyłączenie, gdzie pewna węższa kategoria sytuacji wobec zakresu przedmiotowego nie jest nim objęta. Ustawodawca może także zwolnić część sytuacji, która jest objęta zakresem przedmiotowym, ale postanowił od tych sytuacji podatku nie pobierać.

Do zapłacenia podatku nie wystarczające jest wykorzystanie tylko jednego kryterium.

Komentarze są wyłączone.