Jak się chronić w sieci?

bezpieczeństwoEksperci z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz „GReAT”, Kaspersky Lab radzą, jakie środki bezpieczeństwa warto przedsięwziąć komunikując się za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, smartfonów, podczas przeglądania zasobów internetu oraz interakcji ze światem fizycznym.

Poczta e-mail

Reklama kontekstowa działa w oparciu o szczegółowe poznanie tego, co interesuje jej odbiorców docelowych. Dlatego też firmy świadczące tego typu usługi marketingowe ściśle współpracują z dużymi dostawcami usług e-mail. Skrzynki pocztowe są pełne cennych informacji dotyczących tego, jakie nosisz ubrania, w jakie miejsca chcesz pojechać na wakacje i co chciałbyś kupić. Należy uzmysłowić sobie, że nie istnieje tylko jeden problem dotyczący bezpieczeństwa poczty e-mail: wszystko, co zostało napisane w e-mailu, może spowodować poważne problemy, jeśli nie pomyślisz, jakie informacje przekazujesz i kto je widzi. Specjaliści z Kaspersky Lab zalecają następujące środki ochrony:

– podczas komunikacji korzystaj z serwisów szyfrowania poczty e-mail,
– stwórz mocny klucz do kodu szyfrowania – im dłuższy, tym lepszy,
– zwracaj uwagę na podawane informacje, nawet jeśli zawartość wiadomości jest zaszyfrowana – atakujący może śledzić pola „Od”, „Do”, „Temat” oraz czas wysłania wiadomości.

Jeśli Twój prywatny klucz zostanie kiedyś złamany, każda wiadomość, jaką kiedykolwiek wysłałeś, będzie mogła zostać odczytana. W przypadku najbardziej krytycznych danych czasem bezpieczniej jest w ogóle zrezygnować z wykorzystywania poczty e-mail.

Komunikatory internetowe

Nie korzystaj z komunikatorów, które nie posiadają protokołu kryptograficznego OTR (Off the Record Messaging). OTR pozwala tworzyć własny klucz prywatny i szyfruje całą komunikację, zanim zostanie wysłana.

– Upewnij się, że wybrany przez Ciebie komunikator obsługuje OTR.
– Aktywuj wtyczkę, zanim rozpoczniesz konwersację.
– Przypominaj ludziom, z którymi rozmawiasz, że również powinni aktywować protokół OTR po swojej stronie, w przeciwnym razie Twoje wysiłki pójdą na marne. Pamiętaj, co mówisz i do kogo trafiają informacje – cała rozmowa może być rejestrowana.

Smartfony

Twój smartfon zawiera cenne informacje dotyczące Twoich zwyczajów i lokalizacji. Prawdopodobnie przechowujesz na nim te same dane co na laptopie czy komputerze stacjonarnym, z drugiej strony stosujesz inne – słabsze – środki bezpieczeństwa.

– Nie zapomnij zabezpieczyć swoich gadżetów mobilnych.
– Podczas wyjazdów, w miarę możliwości, nie korzystaj telefonu, z którego korzystasz na co dzień.

Przeglądanie zasobów onlineWww

– Nie akceptuj ciasteczek, nie zezwalaj na wykonywanie skryptów JavaScript i nie pozostawaj zalogowany do kont online.
– Wyłącz niechronioną publiczną sieć internet lub sieć lokalną. Zamiast tego wykorzystuj połączenie 3G/4G.
– Dobrym pomysłem jest skorzystanie z Tora i sieci VPN – dzięki temu ruch będzie zaszyfrowany i anonimowy.

Świat fizyczny

Eksperci radzą, aby podczas podróży korzystać z telefonu i laptopa wyjazdowego – oba nie powinny zawierać żadnych poufnych informacji. Ogranicz potencjalne możliwości ataków sprzętowych na Twoje urządzenia – najlepiej nie pozostawiaj żadnego z nich bez opieki w pokoju hotelowym lub na sali konferencyjnej.

– Każdy nasz cyfrowy ślad prawdopodobnie pozostanie w internecie na zawsze, dlatego z chwilą, gdy z jakiegokolwiek powodu stracimy czujność, ryzykujemy, że padniemy ofiarą ataku. Jedna z zasad cyberbezpieczeństwa mówi, że prywatność wysyłanych przez ciebie wiadomości jest tak silna, jak zadba o to ich odbiorca. Dlatego zawsze należy być dyskretnym i zastanowić się, czy w danym przypadku nie lepiej będzie zachować milczenie – podkresla Vicente Diaz, główny badacz ds. bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Powyższe porady powstały głównie z myślą o osobach, które obracają w swojej komunikacji informacjami poufnymi. Warto jednak zapoznać się z nimi i mieć świadomość metod ochrony, nawet jeżeli wymieniane przez nas dane to zwykłe, codzienne informacje.

źródło: Kaspersky

Jedna myśl nt. „Jak się chronić w sieci?