Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji www.mac.gov.pl przedstawiono najważniejsze zmiany.
Ułatwienie obywatelom i administracji korespondencji drogą elektroniczną
W przypadku korespondencji drogą elektroniczną będzie obowiązywać – tak jak w korespondencji papierowej – zasada dwóch awiz (zawiadomień). Jeśli więc obywatel wybierze drogę elektroniczną, to dostanie zawiadomienie, że odpowiedź czeka w elektronicznej skrzynce podawczej urzędu. Jeśli jej nie odbierze, nie trzeba będzie jej wysyłać tradycyjną pocztą (tak jak wymaga tego prawo obowiązujące do 11 maja). Obywatel otrzyma po prostu powtórne elektroniczne zawiadomienie. Po upływie 14 dni od wysłania pierwszego zawiadomienia przesyłka będzie uznawana za doręczoną, a obywatel będzie mógł się z nią zapoznać nawet po tym terminie (co nie jest możliwe w przypadku papierowej korespondencji awizowanej przez pocztę).
Resort cyfryzacji zwraca uwagę, że już sam fakt wysłania pisma (podania) na ESP urzędu rozpocznie komunikację obywatela z urzędem drogą elektroniczną. Nie będzie już wymagane uzyskiwanie dodatkowej zgody na ten rodzaj komunikacji obywatela z urzędem.
Droga elektroniczna nie oznacza (w większości przypadków) komunikowania się mailem
Korespondencja do urzędu powinna być odpowiednio uwierzytelniona (tożsamość piszącego ma być potwierdzona – np. podpisem potwierdzonym profilem zaufanym albo bezpiecznym podpisem elektronicznym kwalifikowanym certyfikatem), a składający pismo musi otrzymać dowód, że dokument dotarł do urzędu.
Nowa ustawa ułatwia więc załatwianie spraw poprzez składanie pism w postaci elektronicznej za pośrednictwem ESP (a nie przez wysyłanie maila).
Obywatelowi łatwiej będzie złożyć e-pismo
Urzędy dzięki nowej ustawie mają udostępnić elektroniczne skrzynki podawcze – ESP (miejsca do przyjmowania e-korespondencji) – jeżeli jeszcze tego nie zrobiły. Ta zmiana może spowodować, że więcej korespondencji trafi do urzędu drogą elektroniczną.
Urzędy będą miały obowiązek przekazać Ministrowi Administracji i Cyfryzacji informacje o adresie ESP, a minister udostępni listę adresów na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP. Ułatwi to kontakt z urzędami.
Zwiększenie liczby e-usług udostępnianych dla obywateli
Usługi, które można załatwić drogą elektroniczną, mają być udostępniane na ePUAP. Oznacza to, że trzeba będzie przygotować nie tylko wzór dokumentu elektronicznego, ale także działający formularz i opis usługi.
Zmiana ta powinna sprawić, że obywatele będą częściej korzystali z drogi elektronicznej w załatwianiu spraw.
Im więcej e-usług, tym bardziej potrzebne jest narzędzie do korzystania z nich – czyli możliwość poprawnego uwierzytelnienia się
Dlatego nowa ustawa pozwala na rozszerzanie sieć miejsc, gdzie będzie można potwierdzić profil zaufany ePUAP – m.in. o placówki Poczty Polskiej i banki.
Profil zaufany ePUAP jest bezpłatny i w wielu przypadkach jest wystarczającą formą uwierzytelnienia się w kontaktach z administracją.